Gönderen Konu: Türk Ceza Kanunu'na Göre  (Okunma sayısı 13610 defa)

Çevrimdışı Dealer

• Sontez
  • Üye
  • *
  • Abrakadabra!
    • Cannabist Life
Türk Ceza Kanunu'na Göre
« : Şubat 27, 2007, 01:49:21 ÖÖ »
Türk Ceza Kanunu

403. madde 1 *Ruhsatsız üreten, ithal veya ihraç eden veya kalkışanlara
10 seneden aşağı olmayan ağır hapis ve para cezası
2 *Eroin, kokain, morfin, baz morfin, esrar ise
müebbet hapis
3 *Ruhsatsız veya ruhsata aykırı alım satımı, bulundurulması, taşınması, verilmesine
5 yıldan az olmayan ağır hapis ve para cezası
4 *Eroin, kokain, morfin, baz morfin, esrar ise
10 yıldan az olmayan ağır hapis
5 *Çete kurulduysa
5 seneden az olmayan ağır hapis
6 *Meslek haline getirilirse
cezalarda ½ oranında artış, 2. bende uyuyorsa müebbet hapis
7 *Küçükler ve ruh sağlığı bozuk olanlar kullanılıyorsa
cezalarda 1/6 oranında artış, 2. bende uyuyorsa müebbet hapis
404. madde 1*Kullanılmasını kolaylaştıranlara ve küçüklere veya akıl hastalarına verenlere
Cezada 1/6 oranında artış
2 *Bulunduran, kullananlara
1 seneden 2 seneye kadar hapis
*Bağımlı olanlara
İyileşene kadar muhafaza ve tedavi
3 *Resmi kurumlara, haber almadan bildirenler
cezadan muaf
*Haber alındıktan sonra yardım edenlerin
cezalarda yarıya indirim
405. madde *Sahte reçete ile uyuşturucu madde alınması
Bir seneden az olmamak kaydı ile hapis ve para cezası
406. madde *Sağlık çalışanlarının suç işlemesi
1/2 kat ceza artışı, memuriyet ve meslekten men
407.madde Kullanım dolayısı ile başkalarını yaralanmasına yol açılması
1/3 – bir kat ceza arttırımı
408. madde Kullanım için açılan yer ve eşyalara
el konulup bölüştürülmesi

Karayolları Trafik Kanunu

48. madde *Alkollü içki, uyuşturucu ve keyif verici maddelerin etkisinde araç kullanma yasağı ve trafikten men edilir,
*Alkollü ise para cezası ve 2 aya kadar hapis, tekrarlaması durumunda para cezası ve birinci defada 3 ay, ikincisinde 1 yıl ehliyetin alınması, üçüncüsünde 5 yıl ehliyetin alınması ve 1aydan 2 aya kadar hafif hapis cezası
*Eğer kişi uyuşturucu veya keyif verici maddeleri alarak araç kullanıyor ise 6 ay hapis, para cezası ve süresiz olarak ehliyet geri alınır.

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter  google  google

16_ZıWaNa_16

• Ziyaretçi
Ynt: Türk Ceza Kanunu'na Göre
« Yanıtla #1 : Şubat 27, 2007, 08:10:14 ÖS »
ya benim mart 13.de içmek için esrar maddesi bulundurma suçundan mahkemem var yakalattığım miktar 3.25 gram abaca ne kadar ceza yerim ???

Çevrimdışı bad_trip

• Üye
  • *
  • trafik.
    • dale
« Yanıtla #2 : Şubat 27, 2007, 08:12:27 ÖS »
ya benim mart 13.de içmek için esrar maddesi bulundurma suçundan mahkemem var yakalattığım miktar 3.25 gram abaca ne kadar ceza yerim ???

aga bızım mahalleden bı abı yazdıgın mıktardan daha fazlasını yakalattı 6-7 ay ceza aldı cıktı yanlıs hatırlamıyorsam

Çevrimdışı helva

• Üye
  • *
  • JUST DO İT!..(Damarlarındaki asil kanı uyuşturma!)
    • Tıklayın,bizim için yaptıklarını biz onlar için yapalım.
« Yanıtla #3 : Mart 06, 2007, 10:52:35 ÖÖ »

Yazıyı, geçtiğimiz yıllarda TBMM'ye başvurarak, esrarın serbest bırakılmasını isteyen Konya'lı Avukat Sami Menekşe'nin basında yer alan haberi SUNUYORUM.

"Konyalı avukat Sami Menekşe, TBMM'ye başvurarak, 'uyuşturucu değil, hafif uyarıcı' dediği esrarın serbest bırakılmasını istedi. Menekşe, 'Esrarın suç olması, ceza adaleti açısından suçtur' dedi.

Menekşe, Dilekçe Komisyonu'na gönderdiği ve komisyonun da Adalet Bakanlığı'na ilettiği dilekçesinde şöyle dedi:

'Bir günde yüz binlerce esrar içme, esrar alıp satma ve esrar tedarik etme suçu oluşmaktadır. Bu da yüzbinlerce kişiyi, sürekli suçlu psikozu ile devlet ve polisten soğutmakta, esrar içenin çocuğu ise aşağılık duygusu ile kahrolmaktadır.'

YASADA ESRAR YOK

Devletin asıl tehlikeli ve öldürcü diye nitelediği hap ve eroin ile mücadele etmesini isteyen Menekşe, 'Ceza Yasası'nda esrar kelimesi yok. Uyuşturucunun yorumundan yola çıkılıp esrar da cezalandırılıyor, ama esrar uyuşturucu değil' dedi. Menekşe, dilekçesinin sonunda
2Mahkemeler yıllardır hangi kanuna istinaden esrar içene ceza vermektedir?' diye sordu

http://www.hukuki.net/topic.asp?TOPIC_ID=10935 BURADAKİ FORUMDAN ALINTIDIR.

Çevrimdışı Ssativa .

• Üye
  • *
  • Açılın Kapılar.!!!
« Yanıtla #4 : Temmuz 13, 2007, 10:32:47 ÖS »
sanik,tedaviye mecbur edilerek saliveriliyor aslinda kanundan ziyade hakimin insiyetifinde bise oldugunu saniyorum.cünkü iki arkadasimdan biri oldukca fazla miktarda otla yakalanmisti.

Çevrimdışı Bi'sonNefes

• Üye
  • *
  • yüreğim genelevi...
    • Cannabist
« Yanıtla #5 : Ocak 08, 2008, 04:49:03 ÖS »
Yazıyı, geçtiğimiz yıllarda TBMM'ye başvurarak, esrarın serbest bırakılmasını isteyen Konya'lı Avukat Sami Menekşe'nin basında yer alan haberi SUNUYORUM.

"Konyalı avukat Sami Menekşe, TBMM'ye başvurarak, 'uyuşturucu değil, hafif uyarıcı' dediği esrarın serbest bırakılmasını istedi. Menekşe, 'Esrarın suç olması, ceza adaleti açısından suçtur' dedi.

Menekşe, Dilekçe Komisyonu'na gönderdiği ve komisyonun da Adalet Bakanlığı'na ilettiği dilekçesinde şöyle dedi:

'Bir günde yüz binlerce esrar içme, esrar alıp satma ve esrar tedarik etme suçu oluşmaktadır. Bu da yüzbinlerce kişiyi, sürekli suçlu psikozu ile devlet ve polisten soğutmakta, esrar içenin çocuğu ise aşağılık duygusu ile kahrolmaktadır.'

YASADA ESRAR YOK

Devletin asıl tehlikeli ve öldürcü diye nitelediği hap ve eroin ile mücadele etmesini isteyen Menekşe, 'Ceza Yasası'nda esrar kelimesi yok. Uyuşturucunun yorumundan yola çıkılıp esrar da cezalandırılıyor, ama esrar uyuşturucu değil' dedi. Menekşe, dilekçesinin sonunda
2Mahkemeler yıllardır hangi kanuna istinaden esrar içene ceza vermektedir?' diye sordu

http://www.hukuki.net/topic.asp?TOPIC_ID=10935 BURADAKİ FORUMDAN ALINTIDIR.

Arkadaş bu avukatı da burda görmek istiyorum ben yaa. Bizim asıl adamımız o işte ;)

Çevrimdışı 30otuz

• Üye
  • *
  • Müebbetim Hürriyete..!!
« Yanıtla #6 : Ocak 08, 2008, 11:09:08 ÖS »
benim en yakın iki arkadasımı 12.5 la aldılar pardon 2 sıgara içmişler gramajı siz hesplayın iştee adamlar nezarete de ıkı arkadasla  karsılasıyolar kafalrı guzell makara muhaabbet efendı cocuklar sabıkalarıda yok ılk defa karakola dusmusler neyse sabah hakım karsına cıkmıslar hakım bunnarın bıraz gozunu korkutmus sonrada bıdaha sızı gormıyım lan buralarda demıs salmıss.. Tamamen hakimin insiyatifine kalmıs bir diğer arkadasımada denetımlı serbestlık vermıs galıba 15 gunde bır amateme gıdıo 6 kere temiz raporu getirince mahkemeye onunda olayı bıtıyoo torbacılık yapmıyosanız elınız yuzunuz duzgunse efendı kendı halınızde ıcıcılersenız ole hapıs falan yatcagımızı zannetmıorum ama yınede hakimmm beyinn kararıı...

Çevrimdışı Ssativa .

• Üye
  • *
  • Açılın Kapılar.!!!
« Yanıtla #7 : Kasım 08, 2009, 09:01:21 ÖS »
sanik,tedaviye mecbur edilerek saliveriliyor aslinda kanundan ziyade hakimin insiyetifinde bise oldugunu saniyorum.cünkü iki arkadasimdan biri oldukca fazla miktarda otla yakalanmisti.
bu yaz basinda evimin bahcesinde jandarmanin yakaladigi,alti tane otun mahkemesi gectigimiz hafta icinde görüldü.berat ettim.
olayin nasil gelistigini uzun uzun anlatmak istemiyorum ama fikir vermesi acisindan sunlari söylemek istiyorum;
hakimin sordugu "bahcende yedi kök esrar hammaddesi bulunmus ve ilk ifadende kullandigini kabul etmissin ne diyorsun" sorusuna,esrar üretmek üzere ekmedigimi ayrica hem baskinin usulsüz hemde baskini yapan jandarma astsubayinin amirine "yedi"diye beyanindan geri dönmek istemeyisinden sonra yedi yazildigini ve bunu kabul etmedigimi,bulunan alti adetinde kendim icin kis mevsimini gecirecek miktarda oldugunu asla kimseye satmak hediye etmek veyada kullandirmaya özendirmek icin ekmedigimi ve bu otlari sadece kis mevsimlerinde kullandigimi ifade ettim.
daha önceki baska suclardan aldigim ceza veya sabikalarimin üzerinden on yil kadar gecmis olmasi ve hakimin ot kullanalidan beri uyum sorunu yasamadigima hükmetmesi sonucu verdigi cezayi erteledigini söyleyip mahkemeyi kapadi.
buda,benim bu sitede yillardir söyledigimi dogrulamis oldugunu,esasinda en büyük endisenin ot degilde diger uyusturucu maddelere gecis oldugunun düsünülmesi konusundaki endiselerin sözkonusu oldugunu gösteriyor.
gördügümüz gibi yabanci maddeler kullanan arkadaslarimiz oldukca yabancilasmaktadirlar.yoksa ot kimseyi rahatsiz etmiyor gibi gözüküyor

bigbongtheory

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Kasım 09, 2009, 04:20:42 ÖÖ »
geçmiş olsun "Ssativa ." beraat etmene sevindim,
yinede cok sanslıymıssın, 2 fideyle 5 yıl yiyenler var.

tekrardan geçmiş olsun

;)

Çevrimdışı Bi'sonNefes

• Üye
  • *
  • yüreğim genelevi...
    • Cannabist
« Yanıtla #9 : Kasım 09, 2009, 08:49:41 ÖÖ »
Geçmiş olsun Ssativa. Denetimli de mi vermediler ?

Çevrimdışı zargana

• Üye
  • *
  • 1 aydır kafası boş bu adamın
« Yanıtla #10 : Kasım 10, 2009, 12:18:48 ÖÖ »
Geçmiş olsun Ssativa,

Ayrıntıları yazmak istemiyorum demişsin, vardır kendine göre sebeplerin ama merak ettim :)

Neyse ucuz atlatmışsın, tekrar geçmiş olsun.

Çevrimdışı mavi çilek

• Üye
  • *
  • acıların kadını
« Yanıtla #11 : Kasım 10, 2009, 01:28:25 ÖS »
3 sene önce flm bende yakalanmıştım ama kimyasaldan, kafam güzeldi ve üstümde 3-4 tane şeker vardı. benle beraber 3 kız arkadaşımda tabii yakalandı, kız arkadaştan bi tanesi takip durumundaymış paketlendik tabii. kızın üstünde çilekde vardı komple bitikdik yani:)
takılan bir avukat arkadaşım vardı onu aramıoşlar arkadaşlar hemen geldi flm neyse konuya gelim,
benim kafam bayaa yüksekti işin ciddiyetinin farkında değildim avukat arkadaş saolsun hepimize "evet kullandım maddi ve manevi bana bir zarar vermedi" dedittirdi birazda polis amcaları beslemiş saolsun bırakıldık şahsen ben bayaa şaşırdım bu olaya avukat arkadaşın dediğine göre o cümle önemliymiş " maddi ve manevi bir zarar görmedim" cümlesi. işin büyüklüğüne göre durumu hafifletiyormuş. o günden sonra yasaları bilmem gerektiğini öğrendim çünkü;
türk ceza kanunu Kanun No. 5237
MADDE 4. - (1) Ceza kanunlarını bilmemek mazeret sayılmaz.
die bi madde var.
yukarda yazanla bazı yerler farklı gibi;

MADDE 188
(7) Uyuşturucu veya uyarıcı etki doğurmamakla birlikte, uyuşturucu veya uyarıcı madde üretiminde kullanılan ve ithal veya imali resmi makamların iznine bağlı olan maddeyi ülkeye ithal eden, imal eden, satan, satın alan, nakleden, depolayan veya ihraç eden kişi, dört yıldan az olmamak üzere hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

(8) Bu maddede tanımlanan suçların tabip, diş tabibi, eczacı, kimyager, veteriner, sağlık memuru, laborant, ebe, hemşire, diş teknisyeni, hastabakıcı, sağlık hizmeti veren, kimyacılıkla veya ecza ticareti ile iştigal eden kişi tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

MADDE 190. - (1) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırmak için;

a) Özel yer, donanım veya malzeme sağlayan,

b) Kullananların yakalanmalarını zorlaştıracak önlemler alan,

c) Kullanma yöntemleri konusunda başkalarına bilgi veren,

Kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını alenen özendiren veya bu nitelikte yayın yapan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

MADDE 191. - (1) Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran kişi, bir yıldan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Kendisi tarafından kullanılmak üzere uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisi doğuran bitkileri yetiştiren kişi, bu fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

(2) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi hakkında, tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirine hükmolunur.

(3) Hakkında tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirine hükmedilen kişi, belirlenen kurumda uygulanan tedavinin ve denetimli serbestlik tedbirinin gereklerine uygun davranmakla yükümlüdür. Hakkında denetimli serbestlik tedbirine hükmedilen kişiye rehberlik edecek bir uzman görevlendirilir. Bu uzman, güvenlik tedbirinin uygulama süresince, kişiyi uyuşturucu veya uyarıcı maddenin kullanılmasının etki ve sonuçları hakkında bilgilendirir, kişiye sorumluluk bilincinin gelişmesine yönelik olarak öğütte bulunur ve yol gösterir; kişinin gelişimi ve davranışları hakkında üçer aylık sürelerle rapor düzenleyerek hakime verir.

(4) Tedavi süresince devam eden denetimli serbestlik tedbirine, tedavinin sona erdiği tarihten itibaren bir yıl süreyle devam olunur. Denetimli serbestlik tedbirinin uygulanma süresinin uzatılmasına karar verilebilir. Ancak, bu durumda süre üç yıldan fazla olamaz.

(5) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi hakkında kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmaktan dolayı hükmolunan ceza, ancak tedavi ve denetimli serbestlik tedbirinin gereklerine uygun davranmaması halinde infaz edilir. Kişi etkin pişmanlıktan yararlanmışsa, davaya devam olunarak hakkında cezaya hükmolunur.

(2) Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran kişi, resmi makamlar tarafından haber alınmadan önce, bu maddeyi kimden, nerede ve ne zaman temin ettiğini merciine haber vererek suçluların yakalanmalarını veya uyuşturucu veya uyarıcı maddenin ele geçirilmesini kolaylaştırırsa, hakkında cezaya hükmolunmaz.

(3) Bu suçlar haber alındıktan sonra gönüllü olarak, suçun meydana çıkmasına ve fail veya diğer suç ortaklarının yakalanmasına hizmet ve yardım eden kişi hakkında verilecek ceza, yardımın niteliğine göre dörtte birden yarısına kadarı indirilir.

(4) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, hakkında kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmaktan dolayı soruşturma başlatılmadan önce resmi makamlara başvurarak tedavi ettirilmesini isterse, cezaya hükmolunmaz.

MADDE 34. - (1) Geçici bir nedenle ya da irade dışı alınan alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle, işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği önemli derecede azalmış olan kişiye ceza verilmez.

MADDE 188. - (1) Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç eden kişi, on yıldan az olmamak üzere hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

(2) Uyuşturucu veya uyarıcı madde ihracı fiilinin diğer ülke açısından ithal olarak nitelendirilmesi dolayısıyla bu ülkede yapılan yargılama sonucunda hükmolunan cezanın infaz edilen kısmı, Türkiye'de uyuşturucu veya uyarıcı madde ihracı dolayısıyla yapılacak yargılama sonucunda hükmolunan cezadan mahsup edilir.

(3) Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak ülke içinde satan, satışa arz eden, başkalarına veren, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişi, beş yıldan onbeş yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.  yani müebbet flm yok 15 yıl dio